تولید محتوا یا توزیع محتوا؟

در مقاله “تولید محتوا چیست؟” برای شما بیان کردیم. که در دنیای رقابتی امروز “تولید محتوا پادشاه است“. و در واقع تولید محتوای خوب حرف اول را در معرفی برند و فروش مطلوب می زند. همچنین تولید محتوا کاربرد های زیادی دارد. که در مقاله قبلی برای شما بیان کردیم. اما دومین مسئله مهم که در این زمینه باید بررسی شود. و در واقع به صورت مفصل به آن پرداخته شود. پاسخ به این سوال است. مسئله اینست؟

مسئله مهم

افراد زیادی معتقدند که توزیع محتوا از تولید محتوا اهمیت بیشتری دارد. توجیه آنها هم به این شکل است. که شما اگر بهترین محتوا که حتی به صورت رایگان هم منتشر کنید،را داشته باشید. اما در جای درست و زمان درست آن را منتشر نکنید. برند شما شناخته نخواهد شد. در واقع آگاهی از برند شما افزایش نمی یابد. مخاطبان واقعی شما را پیدا نمی کنند. و در نهایت در فرآیند بازاریابی محتوایی برای برند خود شکست خواهید خورد.

پس توزیع محتوا در فرآیند بازاریابی محتوایی کمک می کند. تا آگاهی از برند افزایش پیدا کند. مخاطبان وفادارتر و خوانندگان محتوای شما را بیشتر دنبال کنند. تعداد کلیک در سایت شما بیشتر می شود. و مخاطب وفادار به شما به راحتی به مشتری تبدیل می شود.

"<yoastmark

نکته جالب در این زمینه ای است که، با توسعه اینترنت و دنیای مجازی حجم محتوا در دنیای وب بیشتر و بیشتر از قبل شده است. طبق تحقیقات انجام شده. و آماری که در این زمینه منتشر شده است. تخمین زده می شود که حدود4.5 میلیارد صفحه وب وجود دارد. و اگر یک نفر به صورت 24 ساعت شروع به خواندن محتوای این سایت ها بکند. حدودا 15 هزار سال زمان نیاز است. تا تمامی این مطالب را مطالعه کند.

و اما سوالی که در اینجا مطرح می شود. این است که: با توجه به حجم این مطالب با چه راه حلی می توان مخاطب را متقاعد کرد. که محتوای برند ما را مطالعه کند؟ و این جا ست که هنر متقاعد سازی مخاطب به کمک یک تولید کننده محتوا می آید. تا به او کمک کند. که با چه روش هایی مخاطب خود را قانع کند. که از صفحه اش بازدید کند. و از یک مخاطب به یک مشتری تبدیل شود.

توزیع محتوا چیست؟

توزیع محتوا در واقع به فرآیند انتشار محتوای تولید شده گفته می شود. و باید محتوای تولید شده در کانال ها و رسانه های هدف برای مخاطبان آن محتوا منتشر شود. به زبان ساده تر توزیع محتوا یکی از گام های اساسی استراتژی محتوایی یا بازار یابی محتوایی است. شما به عنوان صاحب یک برند باید آگاهی کامل داشته باشید. که محتوای تولید شده شما کجا و به چه صورت یا فرمتی برای مخاطبان ارائه شود. و گرنه با داشتن بهترین محتوا در صورتی که در فرمت درست و جای درست برای مخاطب ارائه نشود. هیچ کمکی به شناخته شدن برند شما نمی کند. برای انتشار و یا توزیع محتوا به اصطلاحی به نام کانال های توزیع محتوا می رسیم.

کانال های توزیع محتوا

برای انتشار محتوا سه مدل کانال توزیع محتوا داریم. که می توانید از طریق آن ها محتوای  خودتان را منتشر کنید. البته باید به این نکته ی مهم هم توجه داشته باشید. که کانال های توزیع محتوا با توجه به نوع فعالیت برند، نوع کسب  کار و نوع محتوا متفاوت است. و هر کدام از این موارد استراتژی خاص خود را دارد. توزیع محتوا در کانالهای ” تحت مالکیت خود” و توزیع محتوا در کانال های ” پوشش رسانه ای” و توزیع محتوا در کانالهای “پولی” سه مدلی هستند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

"کانال

توزیع محتوا در کانال های تحت مالکیت برند “Owned Media”

این مدل کانال ها در اختیار خود برند هستند. و زمان توزیع محتوا و انتشار محتوا برای سیاست های کاری برند تعریف می شود. کانال های تحت مالکیت شامل وب سایت ها، بلاگ ها، شبکه های اجتماعی، خبرنامه، ایمیل و اپلیکشن های موبایلی هستند.

توزیع محتوا در کانال های تحت پوشش رسانه ای

در این مدل لازم به پرداخت هزینه مستقیم برای انتشار محتوای برند نیست. اما زمانی که یک برند برای کسب رضایت مشتریان خود و کیفیت برند تلاش می کند. در واقع برای بالا بردن کیفیت تلاش و هزینه می کند. این مشتری ها و رضایت آن ها از کسب و کار و برند عاملی مهم برای توزیع محتوا تولید شده توسط برند می شوند. به زبان ساده تر شخص ثالث به دلیل رضایت زیاد از برند و کیفیتش، محتوای برند برای مخاطبان خود به اشتراک می گذارد. و در صورت افزایش رضایت مخاظبان محتوای برند به صورت ویروسی بین مخاطبان و مشتری ها منتشر می شود. در این مورد می توان به پست مهمان، اشتراک گذاری در انجمن هایی مثل ردیت و کویرا ،توصیف و تشریح محصولات اشاره کرد. و قابل ذکر است که استفاده از این کانال ها معمولا رایگان است.

توزیع محتوا در کانال های پولی

کانال های پولی، در واقع کانال هایی هستند. که یک برند در ازای استفاده از آن و توزیع محتوای در آن بسته به نوع خدمت هزینه پرداخت می کند. یکی از مهمترین و رایج ترین موارد در این گروه کانال ها تبلیغ به ازای کلیک است. رپورتاژ آگهی و محتوای پروموت شده توسط اینفلوئنسر ها جز این موارد است.

در پایان  نکته ی مهمی که درباره این سه کانال وجود دارد. اینست که با توجه به نمودار زیر گاهی مواقع برای اثرپذیری بیشتر محتوا این چند کانال با هم ترکیب می شوند. و در مدل های مختلف اجرا می شوند.

ادامه دارد…….

با آموزش مذاکره همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.