متقاعد سازی

یکی از اصول و یا پایه های مذاکره هنر متقاعد سازی است. که هر فرد مذاکره کننده ای باید مهارت آن را به شکل کاملی فرا بگیرد. چون همیشه در روند مذاکرات جز یکی از مواردی است. که لازم و ضروریست. در طول یک مذاکره ، مذاکره کننده گان باید طرف مقابلشان را مجاب کنند که:

  1. چیز با ارزشی را در مذاکره ارائه کرده اند.
  2. پیشنهاداتشان در مذاکره منطقی است. و بیشتر از آن را نمی توانند ارائه کنند.
  3. طرف مقابل را متقاعد کنند. که امتیازاتی که در روند مذاکره داده است. چندان هم با ارزش نیست.

در متقاعد سازی نکته مهم اینست. که افراد از لحاظ توانایی استفاده از تکنیک های متقاعدسازی و تاثیرگذاری متفاوتند. متقاعدسازی و تاثیرگذاری بر دیگران چه در مذاکره و چه در بقیه موارد قبل از آنکه یک خصوصیت مادرزادی برای یک فرد باشد. یک مهارت است. و می توان آن را مثل بسیاری از مهارت های دیگر در زندگی فرا گرفت.

متقاعد سازی
متقاعد سازی

روش مرکزی و مسیر پیرامونی در متقاعد سازی

متقاعد سازی و تاثیر گذاری مبحثی است. که توسط ریچارد پتی و جان کاچیپو مطرح شد. و دو راه کلی برای آن بیان شد.

  1. روش مرکزی : متقاعد سازی آگاهانه اتفاق بیفتد. و این مورد شامل تلفیق پیام با ساختارهای شناختی پیشینی که از فرد وجود دارد.انجام می شود.
  2. مسیر پیرامونی: این مدل متقاعدسازی به صورت غیر مستقیم یا خودکار صورت می گیرد.

نکته ی مهم که درباره ی مسیر پیرامونی متقاعد سازی وجود دارد. اینست که چون داده ها و اطلاعات با ساختار شناخت کافی ترکیب نمی شود. از تداوم کمتری نسبت به روش مرکزی متقاعد سازی برخوردار است. برای تجسم بهتر این موضوع سخنرانی را تصور کنید. که مردم بدون اینکه اطمینان داشته باشند.  و متقاعد شوند. که مطالب بیان شده اعتبار کافی دارد. یا اینکه برایشان به اندازه کافی مفید است. صرفا جهت نام و معروف بودن آن سخنران در همایش یا کارگاه شرکت می کنند. که البته در ایران از این مدل سخنران ها زیاد وجود دارد. که صرفا جهت محبوبیت شان و معروف بودنشان مردم در همایش هایشان شرکت می کنند.

برای روش مرکزی و مسیر پیرامونی راه کارها و روش هایی مطرح شده است. در این مورد که در چه زمانی و چه موقعیتی کدام روش موثرتر و کاربردی تر است. در این مقاله تیترها و عناوین را برای شما بیان می کنیم. و در ادامه و سلسله مقالات بعدی به بررسی آنها می پردازیم.

در مسیر پیرامونی به بررسی خصوصیات پیام، خصوصیات منبع،تاثیرات زمینه ای و تفسیر پیرامونی دیدگاه را با هم بررسی خواهیم کرد. و در روش مرکزی به محتوای پیام، ساختار پیام، سبک متقاعد سازی و تفسیر مرکزی دیدگاهها را بررسی و مرور خواهیم کرد.

با آموزش مذاکره همراه باشید.

2 نظر برای «متقاعد سازی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *