محتوا در متقاعد سازی

همانطور که در مقاله مقدمه برای شما همراهان توضیح دادیم. یکی از اصول اصلی در مذاکره متقاعد سازی است. هنری که هر مذاکره کننده حرفه ای باید آن را به خوبی فرا گرفته و تمرین کرده باشد. تا این توانایی را داشته باشد. که در جلسات مذاکره طرف مقابل خود را به شیوه ای هنرمندانه متقاعد کند. و در واقع برنده مذاکره باشد.

محتوای پیام یکی از موضوعات مورد بحث در زمینه متقاعدسازی است. در این مقاله به بررسی سوالاتی می پردازیم. که یک فرد مذاکره کننده، در هنگام متقاعد کردن طرف مقابل باید به آن ها توجه داشته باشد. با پاسخ به این سوالات هر فردی که در حال مذاکره است. می تواند محتواهای خوبی را برای متقاعد کردن طرف مقابل خود آماده و مهیا کند.

  1. چگونه پیشنهاد خود را برای طرف مقابل جذاب کنیم؟
  2. پیام را چگونه چهارچوب بندی کنیم که با ارائه آن پاسخ مثبت طرف مقابل را به همراه داشته باشد؟
  3. چگونه پیام خود را قانون مند کنیم؟
  4. چگونه بر سر اصول به توافق برسیم؟
محتوا در متقاعدسازی
محتوا در متقاعدسازی

جذاب کردن پیشنهاد برای دیگران

نکته ی مهم و اساسی در این زمینه این موضوع است. که یک مذاکره کننده در هنگام ارائه ی پیشنهاد به طرف مقابل باید به این نکته که پیشنهادش چه مزایایی برای طرف مقابل در مذاکره دارد تاکید داشته باشد.در واقع هنگام ارائه پیشنهاد باید این پیام مهم را به طرف مقابل برسانند و تاکید کند. که در قبال پذیرش این پیشنهاد چه منافعی برای شما حاصل می شود.

نکته ی مهم دیگری که در جذاب کردن پیشنهاد برای دیگران در نظر گرفت. اینست که همیشه دریافت کننده ی پیشنهاد به دنبال نقاط منفی پیشنهاد است. تا بتواند امتیازات بیشتری در مذاکره بگیرد. و دهنده ی پیشنهاد همیشه نقاط قوت و جذاب پیشنهادش را مطرح می کند. و بر آن تاکید دارد. تا از دادن امتیاز بیشتر جلوگیری کند. در محتوای پیام برای متقاعد کردن اگر دهنده ی پیام نیازهای طرف مقابلش را به خوبی شناسایی کرده باشد. می تواندبا پیش بینی نیاز طرف مقابل پیشنهادش را به شکلی مطرح کند. که مخالفت کمتری از سوی گیرنده ی پیام داشته باشد. و از دادن امتیاز بیشتر هم جلوگیری کند.

چهار چوب بندی درست پیام برای دریافت پاسخ مثبت طرف مقابل

اگر شما به عنوان یک پیشنهاد دهنده، پیشنهاد خود را به صورت اصولی و جذاب ارائه دهید. به صورتی که با نیاز مخاطب شما هم خوانی زیادی داشته باشد. و بتوانید پاسخ مثبت اول را دریافت کنید. تجربه ثابت کرده است. که گرفتن پاسخ های مثبت بعدی راحتتر است. حتی اگر پیشنهادها از پیشنهاد های بعدی کم اهمیت تر باشد.

هنجار سازی پیام

تجربه ثابت کرده است. که افراد فقط و فقط با منافع شخصی شان به یک پیشنهاد مثبت نمی دهند. اما در اکثر مواقع تحت تاثیر هنجار و ارزش هایشان مثل ارزش ها و معیارهای مذبی و اخلاقی و اجتماعی راحتتر پاسخ مثبت می دهند. پس یکی از نکات مهمی که در ارائه پیشنهاد باید در نظر گرفت. ارزش ها و هنجارهای طرف مقابل است. و در صورتی که همسویی با این ارزش ها در پیشنهاد شما وجود داشته باشد. امکان پذیرش و پاسخ مثبت به شدت بالا می رود.

محتوا در متقاعدسازی
محتوا در متقاعدسازی

پیشنهاد ” توافق بر سر اصول “

در زمان هایی و گاهی اوقات جلب موافقت و گرفتن پاسخ مثب بر سر اصول می تواند کمک بسیار بزرگی در مذاکره باشد. برای مثال زمانی که بین طرفین مذاکره تضاد شدیدی وجود دارد. و به هیچ صورتی توانایی رسیدن به توافق را ندارند. می توانند در ابتدا بر روی یک اصل کلی توافق انجام دهند و سپس در مراحل بعد به توافق های مد نظرشان برسند.

تا اینجا با ساختار پیشنهاد برای طرف مذاکره کننده در متقاعد سازی و گرفتن پاسخ مثبت آشنا شدید. در ادامه با آموزش مذاکره همراه باشید. تا در مورد بقیه موارد مهم و نکات اساسی در متقاعد سازی هم برای شما صحبت کنیم.

4 نظر برای «محتوا در متقاعد سازی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.