حس خوب درونی

در مقاله مدیریت بهبود عملکرد فردی به  صورت مقدمه وار عوامل مهم  و اساسی بهبود عملکرد فردی برای شما معرفی شد. قصد داریم در طی سلسله مقالاتی این موارد مهم و اساسی را برای مخاطبان سایت آموزش مذاکره به صورت مفصل بیان کنیم. هدف از ارائه این مطالب کمک به شما دوستان گرامیست تا در راه بهبود فردی قدم های موثری بردارید. همانطور که قبلا خدمت شما عرض شد. اولین قانون سلامت فکر بود. یکی از مهمترین عواملی که باعث ایجاد سلامت فکر در فرد می شود. ایجاد حس خوب درونیست که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت. ایجاد حس خوب درونی در زندگی شخصی به عواملی مهم بستگی دارد. که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1.باور

اولین و مهمترین نکته ایی که در ایجاد حس خوب درونی مهم است. باور است. باور به اینکه مهمترین و بهترین فردی که می تواند به شخص کمک کند. تا حس خوب درونی را یجاد کند. خود فرد است. زمانیکه این دیدگاه در شخص ایجاد شود. اولین و مهمترین گام در این راه برداشته شده است.

 

حس خوب
مایند مپ حس خوب درونی

2. ترشح هورمون در بدن

از دیگر عواملی که باعث ایجاد حس خوب درونی در فرد میشود. تولید هورمون های موثر در بدن شخص می باشد. هورمون های موثر باعث ایجاد حس شادی و سرخوشی در بدن می شوند. یکی از این هورمون ها دوپامین است. برای ترشح این هورمون ها در بدن انسان راه های متفاوتی وجود دارد. تابش نور آفتاب و ویتامین دی شاید یکی از راحت ترین و در دسترس ترین راه هایی است که به تولید دوپامین در بدن کمک می کند. البته روش های دیگری هم وجود دارد که باعث ترشح دوپامین در بدن انسان می شود. از جمله ورزش کردن، دوری از اعتیاد، استفاده از مواد غذایی موثر و… را می توان نام برد. البته تمامی این موارد در مقالات بعدی به صورت مفصل برای شما شرح داده خواهد شد.

3. ورزش کردن

زمانیکه یک فرد از لحاظ فکردی و ذهنی حس خوبی ندارد. فعالیت بدنی مانند ورزش کردن باعث ایجاد حس خوب و سرخوشی در بدن انسان می شود. یکی از ورزش هایی که در این زمینه خیلی موثر و مفید است. ورزش یوگاست. که هم باعث فعالیت بدنی خیلی خوبی در فرد می شود. و هم از لحاظ تمرکز برای ذهن انسان خیلی مفید است. البته تمامی ورزش ها به خاطر فعالیت بدنی که باعث می شوند فرد انجام دهد. عامل بسیار خوبی برای به وجود آوردن حس خوب در شخص هستند. و نکته مهم اینجاست که ورزش کردن حتما باید به صورت مداوم انجام شود تا موثرتر باشد.

4. انجام کارهای مورد علاقه

در زندگی شخصی بالاخره هر فردی به کاری علاقه مند است. و در زمان انجام آن بسیار شاد است. و حسی خوب دارد. این کار می تواند مطالعه کتاب باشد. گوش دادن به موسیقی باشد. انجام کارهای هنری باشد. و یا مواردی دیگر. زمانیکه فرد با کار مورد علاقه فکر و ذهن خودش رو درگیر کند. هم به صورت مستقیم باعث ایجاد حس خوب در فرد میشود . و هم با ترشح هورمون دوپامین و دیگر هورمون های موثر باعث باعث ایجاد حس خوب درونی می شود.

5. معاشرت کردن

معاشرت کردن با دوستان صمیمی و افراد خانواده هم در دین اسلام نسبت به آن تاکید بسیار شده است. هم دانشمندان و روانشناسان در این زمینه تحقیقات بسیار زیادی را انجام داده اند. گذراندن وقت و صحبت کردن، به گردش و تفریح رفتن با دوستان صمیمی، افراد خانواده و کسانی که حس خوب دارید. باعث ایجاد احساس خوب درونی در فرد می شود. طبق تحقیقات علمی علاوه بر حس خوب درونی، داشتن دوستان صمیمی و معاشرت کردن با آن ها به سلامتی بدن و جلوگیری از استرس کمک می کند.

6. خوشرویی

خوشرویی یا خوش اخلاقی هم علاوه بر اینکه خود عامل ایجاد حس خوب درونی در انسان است. اثرات بسیار مفیدی را در فرد و روابط اجتماعی او دارد. افرادی که خنده رو هستند هم شانس بیشتری برای داشتن موفقیت بیشتر در موقعیت های اجتماعی و کسب و کار و حتی برنده شدن در مذاکره های کاری، اجتماعی و شخصی را دارند. خوش رویی و خوش اخلاقی مزایا و فواید بسیاری در بهبود عملکرد یک فرد دارد که در مقاله ایی به بررسی آن خواهیم پرداخت

7. اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس و تلاش برای بالا بردن اعتماد به نفس در خود یکی از عواملی است که کمک تا شخص با داشتن آن حال خوب و حس خوب درونی داشته باشد. البته اعتماد به نفس داشتن درست هم یکی از مواردی است که باید به آن دقت زیاد کرد. چون در بعضی افراد این اعتماد به نفس به صورت کاذب وجود دارد. که در خیلی مواقع علاوه بر اینکه به بهبود فردی کمک نمیکند. باعث می شود فرد را به جاهای نامطلوبی بکشاند. پس اعتماد به نفس و عزت نفس مانند راه رفتن روی لبه تیغ است و به دقت و توجه زیادی نیاز دارد. البته مبحث اعتماد به نفس و عزت نفس مواردی هستند که خود نیاز به بحث ها و مقالاتی مفصل دارند. که در ادامه برای مخاطبان گرامی سایت آموزش مذاکره ارائه خواهد شد.

 

البته اعتماد به نفس موضوع مهمی است. ولی از همه مهمتر عزت نفس است. و عزت نفس شما را بالا میبرد و عدم عزت نفس باعث زمین خوردن می شود. که به این موضوع خواهیم پرداخت و به زودی کتابی راهنما و کاربردی در این زمینه رونمایی خواهد شد.

با ما همراه باشید………

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *