استراتژی تولید محتوا

برای پیشرفت در کسب وکار صرفآ تولید محتوا یا انتشار و توزیع آن کافی نیست. توزیع و انتشار محتوا نکته ای کلیدی و اساسی است. که در مقاله های قبلی به آن اشاره کردیم. و اینجا برای شما از نکته ای مهمتر صحبت می کنیم. که رمز موفقیت و شاه کلید بازاریابی محتوایی برای برندها در کسب و کار است. استراتژی داشتن در توزیع محتوا رمز پیروزی در بازاریابی محتوایی است. آمار مهمی در این زمینه وجود دارد. اینست که 70% بازاریابان فاقد استراتژی محتوایی هستند. و در واقع برنامه و استراتژی مکتوب و مدونی ندارند. که در زمینه بازار یابی محتوایی باید چه کارهایی را انجام بدهند.

افراد خبره و متخصصین این حوزه معتقدند که 20% زمان بازاریابان باید صرف تولید محتوا و 80% باقی مانده زمان باید به توزیع و استراتژی محتوا بگذرد. در واقع این استراتژی توزیع محتواست.که محتوای شما و بازاریابی شما برای برندتان را به مخاطب و مشتری آینده شما نشان می دهد. و شما اگر ارزشمندترین و فاخر ترین محتواها را تولید کنید. اما به شکل درست و اصولی آن را به مخاطبانتان عرضه نکنید. تلاش بیهوده ای را برای تولید محتوا انجام داده اید. پس تا اینجا مشخص شد.که هر کسب و کاری خصوصا محتوا و بازاریابی محتوایی برای موفق شدن به استراتژی نیاز دارد. برای داشتن استراتژی محتوایی 9 گام اساسی را باید رعایت کرد.

 

استراتژی تولید محتوا
استراتژی تولید محتوا

9 گام اساسی در استراتژی محتوایی

1.شناخت واقعی از مخاطب

محتوایی که برای مخاطب نا مشخصی تولید شده باشد.شبیه به جسمی سبک یا پروانه ایی است که با کوچکترین نسیمی جهت حرکت خود را اجبارآ عوض می کند. و شبیه به آدمی است که در زندگی هدفی ندارد. و فقط و فقط زندگی می کند. نکته ی قابل ذکر در این زمینه اینست. که اگر شما مخاطبانتان  را نشناسید و نتوانید با آنها به درستی ارتباط برقرار کنید. نمی توانید بازاریابی درست و اصولی داشته باشید.

پس اولین گام در این مرحله داشتن آگاهی کامل از مخاطبی است. که قرار است در آینده به مشتری وفادار شما تبدیل شود. پس باید اطلاعات اولیه و کاملی در این زمینه داشته باشید. این اطلاعات شامل جنسیت، درامد، سن، مکان، تحصیلات و… پارامترهایی هستند که شما برای شناخت مخاطب خود به آن نیاز دارید.

دومین نکته ای که باید در مورد مخاطب خود در نظر بگیرید. اینست که مخاطب شما و مشتری وفادار شما در آینده، از چه راهی دوست دارد که با شما در ارتباط باشد. و محتواهای شما در زمینه برندتان را دریافت کند. از طریق ایمیل یا شبکه های اجتماعی؟ و اینکه طرفدار و علاقه مند به کدام یک ا شبکه های اجتماعی است؟ با داشتن این اطلاعات شما می توانید الگو های دقیقی از مخاطبانتان را داشته باشید.و به پرسونای واقعی و نزدیکتر به آنها دست پیدا کنید.

2. آنالیز محتوا

در این گام شما باید به برسی دقیق محتواهایی که از قبل منتشر کرده اید بپردازید و آنها را آنالیز کنید. و نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنید. که این مورد به شما کمک می کند. تا در آینده شما محتوای با ارزش تر و مفیدتر از گذشته خلق کنید. آنالیز محتوا سه مرحله دارد:

مرحله اول:بررسی محتواهای تولید شده

در این قسمت باید محتواهایی را که از قبل منتشر کرده اید. بررسی کنید. ابزارهای متفاوتی از لحاظ سئو و بقیه موارد آنالیز محتوا وجود دارند. که در مقاله ایی جداگانه به بررسی بهترین آنها خواهیم پرداخت.

مرحله دوم:آنالیز محتوا

در این مرحله بررسی محتوا از لحاط میزان اشتراک گذاری توسط دیگران و همچنین بک لینک ها و…..باید انجام بگیرد. این مرحله به شما کمک می کند تا از لحاظ کیفیت محتوای خود را به صورت دقیق تر بررسی کنید. و به اطلاعات جامع تر و کاملتری از لحاظ سئو برسید.

مرحله سوم: نیاز برند شما بیشتر به چه محتوایست؟

کمبود ها و نیازهای محتوای خود را پیدا کنید. در این زمینه نیز ابزارهایی وجود دارند. که قادرند. احیانا کلمات کلیدی بهتر که به برندتان بیشتر کمک می کند. را به شما پیشنهاد دهند. محتواهایی که برای بهتر دیده شدن به آنها نیز دارید. را به شما اطلاع دهند. و این مورد کمک بسیار بزرگی برای یک برند است.

3. کانال توزیع محتوا

مسلما کانال های توزیع محتوا خیلی مهمتر از خود محتوا هستند. چون دیده شدن محتوا توسط مخاطب در اولویت بیشتری نسبت به محتوای تولیدی قرار دارد. شما زمانی که اطلاعات کافی و دقیق از مخاطب خود دارید. و توسط پرسونا او را به شکل کامل می شناسید. به راحتی می توانید متوجه شوید. که مخاطب شما کدام راه ارتباطی را بیشتر دوست دارد. و ترجیحش کدام مورد است. و شما می توانید به راحتی انتخاب کنید. در واقع یکی از برگ های برنده شما در این زمینه است. که ترجیح و اولویت های مخاطبتان را بشناسید. در صورت شناخت شما می دانید مخاطب برندتان از مشتری شبکه های اجتماعی است. یا وبسایت ها و یا ایمیل؟ از بین شبکه های اجتماعی کدام مورد را ترجیح می دهد؟

برای جمع بندی باید به این صورت بیان کنیم که: شما با شناخت مخاطب و علاقه مندی هایش می توانید بدون اتلاف انرژی به صورت بهینه و درست از ابزارهایی که در اختیار دارید استفاده کنید.

4. فرمت محتوای خود را مشخص کنید

در مرحله چهارم برنامه ریزی کنید. که چه محتوایی را در چه کانالی منتشر کنید. شما با توجه به نیازهای مخاطب تا این مرحله او را به صورت کامل شناختید. برای مخاطب خود پرسونا تعریف کردید. راههایی که او برای ارتباط داشتن ترجیح می دهد. را شناسایی کردید. در این مرحله باید محتوایی مناسب با آن کانال برایش منتشر کنید. مثل ارائه ی وبینار و یا محتوای ویدئویی و….. البته به شکل معمول بسیاری از شرکت ها و برندها ابتدا مطالب و محتوای خود را در وبلاگ و یا وبسایتشان منتشر می کنند. و در مرحله دوم آن را به صورت گسترده منتشر می کنند. کتاب های الکترونیکی یا ایبوک ها، پادکست ها، ویدئوهای آموزشی، اینفوگرافیک و… مهمترین محتواهایی هستند. که باید از میان آنها انتخاب کنید.

5. KPI را برای خودتان تعریف کنید

KPI (شاخص سنجش عملکرد) یا سنجه های درست و مرتبط  برای توزیع محتوا، به اهداف از پیش تعیین شده کسب و کار کمک می کند. در واقع به برند نشان می دهد. که در راه رسیدن به اهداف خود تا چه میزان موفق بوده. و توانسته محتواهایی فاخر را در کانال های هدف توزیع کند. در استراتژی تولید محتوا باید KPI درست و مرتبط مشخص شود. و در فاصله های زمانی مشخص  این شاخص ها مورد بررسی قرار گیرد.

KPI های مهم شامل : ترافیک بازدید یونیک، درگیر کردن یا مشارکت کاربر، تاثیرگذاری، محتوای موفق و محتوای شکست خورده، احساسات و واکنش ها

در ادامه دو نکته مهم و کلیدی وجود دارد. که توجه زیادی را نیاز دارد.

نکته ی اول: انتخاب هر کدام از این معیارها برای کانالها باید به شکلی باشد. که با کانال مطابقت داشته باشد. و این معیار برای آن کانال قابل اندازه گیری باشد. برای مثال در شبکه های اجتماعی نرخ خروج را نمی توان اندازه گیری کرد.

نکته ی دوم: اهدافی که انتخاب می کنید باید اسمارت باشد. در بازه زمانی مشخص قابل اندازه گیری باشد. مرتبط با اهداف کسب و کار باشد.ترغیب کننده و اجرایی باشد.

استراتژی تولید محتوا
استراتژی تولید محتوا

6. تقویم محتوای خود را با رویکرد توزیع بسازید

در مبحث بازاریابی محتوایی و خصوصا توزیع محتوا برای موفقیت نیاز به برنامه ریزی مشخص است.در همین راستا داشتن تقویم محتوایی برای ارائه ی محتوا یکی از اصل های لازم و ضروری است. تقویم تولید محتوا را بوسیله ی ابزار های مختلفی مانند اکسل، گوگل شیت و یا حتی گوگل کلندر هم می توان انجام داد. البته ترلو و وان نوت هم این قابلیت ها را دارند. با این ابزارها و داشتن تقویم درست برای تولید محتوا نویسندگان و بازاریابی محتوایی به راحتی می توانند برای چندماه خود به شکلی دقیق و منظم برنامه ریزی داشته باشند. و به شکلی منسجم حرکت کنند.

7.ایجاد محتوای کسب و کار

بعد از طی 6 مرحله مهم و اساسی که شامل شناخت مخاطب و تعریف پرسونا،آنالیز محتوای منتشر شده، انتخاب فرمت مناسب محتوا، کانال های مناسب برای توزیع محتوا برای مخاطبان هدف و تقویم و برنامه ریزی برای تولید محتوا به سراغ مرحله ای می رویم که در بسیاری از کسب و کارها در ابتدای راه و اولین مرحله انجام می شود. ” ایجاد محتوای کسب و کار”

تولید محتوا با توجه به منابع،اندازه تیم،صنعت و نوع بیزینس دارای تفاوت هایی خواهد بود. شاید این مورد یکی از مواردی است. که باید به صورت جداگانه برای آن برنامه ریزی کرد. البته با توجه به نوع محتوا سه مدل اساسی داریم: ” تولید محتوای متنی” و ” تولید محتوای ویدئویی ” و ” تولید محتوای صوتی یا پادکست” . البته قابل ذکر است که این موارد و نکات این مرحله بسیار گسترده است.

8.شروع فرآیند توزیع محتوا

در این مرحله که شما محتوای خودتان را تولید و آماده کردید. اتفاق بزرگ باید انجام شود. و آن رساندن محتوا و در واقع  پیغام برند شما به مخاطبانتان است. این که محتوای مناسب هر کانالی را در همان کانال منتشر کنید. قواعد و قوانین را به طور کامل فرا گرفته و مطالعه کرده باشید. و مهمتر این کارتان خلاقیت داشته باشد. نداشتن نظم و انضباط در کار و یا سستی و تنبلی باعث می شود. شما هزینه ای گزاف را متحمل شوید. و حتی شاید روند نابودی و از بین بردن برند را در پیش بگیرید.

9. اندازه گیری و آنالیز نتایج

زمانی که شما تولید و توزیع محتوا را به شکل جدی شروع کنید. نیاز است که نتایج کسب شده را به دقت بررسی کنید. و تلاش کنید. با توجه به  KPI و معیارهای هدف خودتان آن ها را بررسی کنید. بعد از انتشار محتوا ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، داشبوردهای رسانه های اجتماعی و…. را باید مرتبا بررسی کنید. اطلاعات و آمار آنها را آنالیز کنید. تا احیانا اگر در مواردیاشکال و یا ایرادی وجود داشت. بتوانید هرچه سریعتر آنها را پیدا کرده و رفع کنید. و این پروسه باید به صورت چرخه ای و مداوم تکرار شود.

 

در ادامه با آموزش مذاکره همراه باشید تا بیشتر به بررسی تولید محتوا بپردازیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *