مدیریت و بهبود عملکرد فردی

با توجه به پیشرفت علم در زمینه های مختلف، همه افراد و سازمانها برای حفظ و بقا خودشان و همچنین عقب نماندن از دنیای رقابتی ایجاد شده، در عصر جدید نیازمند یادگیری مهارت های مدیریت و بهبود عملکرد فردی هستند. که این بهبود عملکرد هم می تواند  در زمینه سازمانی و هم در زمینه ی فردی مورد بررسی قرار بگیرد. مهارت های زیاد و متفاوتی در زمینه ی بهبود و عملکرد فردی وجود دارد. هر کدام از این مهارت ها و مدیریت آن ها برای افراد در سنین مختلف و حتی موقعیت های شغلی مختلف با هم تفاوت دارد. فردی که مایل به بهبود عملکرد خود در زمینه های مختلف زندگی است،درابتدا باید چند مهارت و یا کار اساسی را انجام دهد تا بتواند در ابتدای جاده موفقیت قرار بگیرد.

مهارت اول : سلامت فکر

زمانی که فرد ذهن و فکر سالمی داشته باشد، می تواند به راحتی و حتی به سرعت در موقعیت های مختلف زندگی بهترین تصمیم ها را بگیرد. سلامت فکر با ایجاد حس خوب در زندگی و داشتن انگیزه عالی در زندگی افراد بوجود می آید. که هر کدام از این مباحث به طور جداگانه و طی مقالات بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اهداف مکتوب هدف هستند
موفقیت در بهبود عملکرد فردی هدف

مهارت دوم : هدف گذاری

هدف گذاری یکی از مواردی است، که در زندگی افرادی که مایل به پیشرفت واقعی هستند، نقش موثر و بسزایی دارد. هدفگذاری هم به روش های مختلف و همچنین برای بازه های زمانی مختلف مانند: روزانه، ماهانه، سالانه و حتی چندین ساله قابل انجام است که به طور جامع و کامل در طی مقالات آینده توضیح داده خواهد شد.

مهارت سوم : برنامه ریزی درست

فردی که در تلاش است که به اهداف خود دست پیدا کند، باید راهکار و روش درست برنامه ریزی کردن را آموزش ببیند. سرفصل این آموزش ها نوشتن برنامه روزانه، یادگیری تکنیک های صحیح مدیریت زمان و… است. تا فرد بتواند قدم های درستی را برای رسیدن به اهداف خود بردارد.

مهارت چهارم : بعد جسمانی

از آیات و روایات دین اسلام و همچنین انسانهای موفق دنیا همیشه شنیده ایم که ” عقل سالم در بدن سالم است” . همه سخن ها وشنیده ها همین نکته را میخواهند اعلام کنند اما هرکس به شیوه و روش خودش یا در واقع به زبان خودش. پس افراد موفق برای داشتن فکری سالم و ذهنی قدرتمند، باید بدنی سالم و نیرومند داشته باشند. که این مورد با رعایت یک سری نکات در زمینه های تغذیه ی سالم ، خواب کافی، ورزش روزانه و… می توان به آن رسید.

مهارت پنجم : آموزش و مطالعه

یکی از نکات مهم و اساسی و کلیدی برای افرادی که می خواهند در زمینه ی موفقیت و بهبود عملکرد فردی گام برداند. باید به صورت مداوم و پیگیر به دنبال یادگیری مهارت های جدید باشند. چون یادگیری مطالب و مهارت های جدید و همچنین مطالعه روزانه به رشد سلول های مغزی و جلوگیری از آلزایمر و خیلی از موارد دیگر کمک بسزایی می کند.

در این مقاله سعی شد. مروری باشد.سریع و کوتاه به عوامل مهم در زمینه ی مدیریت و بهبود عملکرد فردی، در ادامه تمامی این مهارتها به صورت کامل برای شما شرح داده خواهد شد.

با آموزش مذاکره همراه باشید…..

هرکدام از این سرفصلها را در قالب مقالات جداگانه در سایت آموزش مذاکره و شبکه های اجتماعی @amozeshmozakere منتشر خواهیم کرد.

یک نظر برای «مدیریت و بهبود عملکرد فردی (1)»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *