12 مرد خشمگین، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی

مقدمه

12 مرد خشمگین (انگلیسی : 12 Angry Men) فیلمی درام محصول سال 1957 در کشور آمریکاست. این فیلم نوشته ی رجینالد  و کارگردانی سیدنی لومت است. داستان این فیلم درباره ی هیئت منصفه ی یک دادگاه است. که 12 نفر اعضای این هیئت منصفه باید درباره ی بیگناهی یا گناهکار بودن یک نوجوان 18 ساله که متهم به قتل پدرش است. تصمیم بگیرند.

یکی از نکات جالب توجه این فیلم اینست. که بیش از 96% فیلم تنها در یک لوکیشن ضبط شده است. و بازیگران در این فیلم نامی ندارند. و در تمام طول فیلم آنها بر اساس شماره ایی که دارند همدیگر را صدا می زنند. تصمیم گیرنده شماره 8 یا شخصیت مثبت فیلم در لیست 50 نفره قهرمانان برتر تاریخ سینما در بنیاد فیلم آمریکا (AFI) در رتبه 28 قرار دارد. این فیلم نمونه ای جالب و هیجان انگیز برای افرادی است. که در زمینه تکنیک ها و فنون آموزش مذاکره و متقاعد سازی در حال یادگیری هستند. و توصیه می شود. چندین بار آن را با دقت تماشا کنند.

 

تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین ، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی
12 مرد خشمگین ، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی

جوایز فیلم 12 مرد خشمگین

  • برنده جایزه بهترین فیلم خارجی از جشنواره بفتا
  • برنده جایزه خرس طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین
  • نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای سیدنی لومت
  • نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی برای رجینالد رز
  • نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم
  • نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم درام
  • نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد برای هنری فوندا
  • نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی برای سیدنی لومت
  • نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای لی جی. کاب

خلاصه داستان 12 مرد خشمگین

پسر بچه 18 ساله ای که از اهالی آمریکای لاتین است. متهم به قتل پدرش می شود. شواهد ماجرا نشان می دهد. که او با ضربات متعدد چاقو پدرش را به قتل رسانده است. و این نوجوان اتهام قتل را قبول ندارد. اما چاقوی پیدا شده در محل حادثه متعلق به اوست. و پسر بچه مدعیست که مدتی قبل از حادثه چاقوی خود را گم کرده است. و پیدا شدن همین چاقو در محل قتل به عنوان مدرک جرم در دادگاه دلیلی برای مجرم شناختن او است. 12 مرد از قشرهای مختلف جامعه به عنوان اعضای هیئت منصفه دادگاه مامور تصمیم گیری نهایی در مورد مجرم بودن این پسر بچه شده اند. اگر او را متهم بشناسند. وی باید اعدام شود. در این فرآیند 11 نفر از اعضای هیئت منصفه رای به محکومیت و اعدام نوجوان می دهند.

اما تنها یک نفر یعنی تصمیم گیرنده شماره 8 رای بر بیگناهی متهم می دهد. و پیشنهاد می دهد. که در این باره با هم گفتگو کنند. و از اینجاست . که در واقع ماجرای شگفت انگیز فیلم آغاز می شود. فضای بحث و گفتگوی اعضای هیئت منصفه که گاهی به دعوا هم می رسد. و تلاش های استادانه فرد تصمیم گیرنده شماره 8 برای متقاعد کردن بقیه اعضای هیئت منصفه از نکات جذاب و دیدنی فیلم است. و سرانجام پس از 1.5 ساعت تلاش هیئت منصفه رای بر بیگناهی متهم می دهد.

تماشای فیلم 12 مرد خشمگین

 

تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین به کارگردانی سیدنی لومت

داستان فیلم ۱۲ Angry Men درباره ی یک هیئت منصفه ی دوازده نفره است. که باید برای مرگ یا زندگی پسر جوانی که تمامی شواهد نشان می دهد. پدر خود را با چاقو به قتل رسانده است. تصمیم بگیرند. تمامی شواهد برعلیه این پسر جوان است. ولی خود او به این کار اعتراف نمی کند. و منکر قتل پدرش می شود. داستان ۱۲ Angry Men از جایی شروع می شود .که این دوازده مرد در اتاقی دور هم گرد آمده اند. تا برای این مسئله تصمیم بگیرند. و همان ابتدا رای گیری می شود. و یازده نفر به گناه کار بودن او رای می دهند. و یک نفر رای به بی گناهی او می دهد. به گفته ی دادگاه حکم قطعی صادر نمی شود.

12 مرد خشمگین، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی 12 مرد خشمگین، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی

مگر اینکه دوازده نفر متفق القول رای به گناهکاری یا بی گناهی آن فرد بدهند. و تا زمان رای قطعی نیز آن ها را این اتاق محبوس خواهند بود. به این ترتیب ادامه ی داستان کشمکش میان این یک نفر و یازده نفر باقی مانده است. و هر کدام از این دوازده نفر با توجه به شخصیت خود و طبقه اجتماعی شان تلاش در به کرسی نشاندن نظرشان دارند. و بر همین اساس هم ممکن است نظرشان را تغییر دهند.

12 مرد خشمگین، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی 12 مرد خشمگین، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی

12 مرد خشمگین، بازتاب کننده ی جامعه ی دهه 60 آمریکا

فیلم ۱۲ Angry Men بازتاب کننده ی جامعه ی دهه ۶۰ آمریکا و جوامع انسانی مدرن است. جایی که افراد متفاوت با سطح فکر متفاوت و طبقه اجتماعی متفاوت و انگیزه های متفاوت جمع شده اند. و به یک موضوع می اندیشند. اما هرکدام از زاویه ی دید خود آن را بررسی می کند. و بر اساس آنچه که هست و بوده برای آن حکم صادر می کند. در واقع در صدور حکم برای یک قضیه ی غیر فردی، انگیزه های فردی و خودخواهی های درونی کاملا موثر و تعیین کننده است.

اما وجه اشتراکی که بین همه ی آن هاست. نگاه سطحی به مسائل اجتماعی است. آن ها به جای حل مسئله به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستند. از همین روست که به جای بررسی واقعی احتمال قتل پدر به دست پسرش در همان ابتدا رای به اعدام او می دهند. شخصیت ها به خوبی و کامل پرداخت شده اند. به شکلی که هرکدام نماد طبقه و جامعه ای هستند و در عین حال یکدیگر را خنثی می کنند و از جو اتاق، یک جو خنثی ولی پر از تنش می سازند.

افراد و شخصیت های فیلم 12 مرد خشمگین

 

شماره تصمیم گیرندهبازیگرتحلیل شخصیت
تصمیم گیرنده شماره 1
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
مارتین بالسام
او سخن گوی هیئت منصفه است. شغل اصلی او مربی گری فوتبال است. برای همین تسلط لازم را در کنترل یازده نفر دیگر که به تعداد بازیکنان یک بازی فوتبال هستند دارد. او فردی منطقی و مصمم است. و نهمین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 2
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
جان فیدلر
فردی باهوش و منطقی ولی کوچک‌ اندام با صدایی زیر که همیشه مضطرب است. و پنجمین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 3
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
لی.جی.کاب
او را می توان شخصیت منفی فیلم لقب نهاد. فردی که مقابل شخصیت شماره ی ۸ قرار می گیرد. او پدری مستبد و ناراحت است و برای اعدام پسر دلایل کاملا شخصی دارد. او بسیار غیر منطقی و کله شق و خود رای است و مدام کنترل خود را از دست می دهد و عصبی می شود. و دوازدهمین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 4
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
ای. جی. مارشال
فردی منطقی و خونسرد که تحت تاثیر احساسات قرار نمی گیرد و تنها حقایق بر تصمیم گیری او موثرند. او بسیار تلگرافی صحبت می کند. او کارگزار سهام تحلیلی است و این خونسردی و منطقی بودن او کاملا این حرفه را توجیه می کند. و یازدهمین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 5
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
جک کلاگمن
او در یکی از محله های پایین شهر به دنیا آمده است. درست مثل پسری که متهم به قتل است. برای همین اولین کسی است که با این استدلال که در پایین شهر رخ دادن این جرایم عادی است، مخالفت می کند. و سومین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 6
ادوارد بینز
او یک نقاش ساختمان است. او نماینده ی قشر کارگر زحمت کش است. انسان محترمی است ولی با توجه به قدرت بدنی بالایی که دارد توحش شخصیت شماره ی ۳ را خنثی می کند. و ششمین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 7
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
جک واردن
او طرفدار بیس بال است و ابدا به مسئله ای که درگیر آن هستند اهمیت نمی دهد. او یک انسان سطحی و خودخواه و بی علاقه به بحث و بررسی عقلانی است. تنها چیزی که برای او اهمیت دارد تماشای بازی تیم مورد علاقه اش در ورزشگاه است و می خواهد جلسه هرچه سریعتر تمام شود تا به بازی برسد. بنابراین او رای مخالف یا موافق خود را با توجه به رای حداکثری می دهد و به نوعی حزب باد بر اساس منافع شخصی است. و هفتمین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 8
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
هنری فوندا
او شخصیت اصلی این ماجراست. قهرمانی که تمامی این چالش ها را به راه انداخته است. او یک مهندس معمار است و بی گناهی پسر بچه ی محکوم به قتل را از پی آجر به آجر روی هم می چیند و می سازد. و اولین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 9
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
جوزف سویینی
او یک پیرمرد خردمند است. فردی با تجربه و ریزبین و منطقی. او با شخصیت شماره ۸ همراه می شود تا برای تصمیم درباره ی مرگ و زندگی یک نفر وقت بیشتری صرف کند. و دومین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 10
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
اد بگلی
او صاحب یک گاراژ است. فردی بی ادب و بد دهن و متعصب با باورهای نژاد پرستانه و تماما غیر منطقی. و دهمین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 11
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
جورج واسکوچ
یک ساعت ساز اروپایی با تابعیت آمریکایی که فردی بسیار مبادی آداب باهوش و دقیق است و شخصیت فرد شماره ۱۰ را خنثی می کند. و چهارمین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.
تصمیم گیرنده شماره 12
تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین
روبرت وبر
او فردی دو دل و دمدمی مزاج است با این حال هوشمندانه و البته پر از طعنه و کنایه حرف می زند. و هشتمین فردی است که رای به بیگناهی می دهد.

 

نکات جالب و جذاب فیلم 12 مرد خشمگین

آنچه فیلم ۱۲ Angry Men را در ابتدا خاص می کند. این نکته است. که فضای فیلم یک فضای واحد است. هیئت منصفه در یک اتاق محبوسند. و فیلم در آن جا می گذرد. ولی کارگردان موفق شده با تکنیک های مختلف و البته استفاده از جذابیت داستان آن را به فیلمی پر از کشش هم تراز با فیلم های پر از فراز و فرود بصری هالیوود تبدیل کند. او بسیار به جا از تکنیک های مختلف فیلم برداری استفاده می کند. او با چیدن قاب های مختلف حس و حال فضا را به مخاطب می رساند. و مخالفت و موافقت و اختلاف نظر را تنها با تصویر نمایان می کند. او با استفاده از لنز های مختلف گاه یک فضای بسته و خفه را تداعی میکند و گاه حس رهایی را القا می کند.

برای یادگیری و آموزش های بیشتر با بخش معرفی و تحلیل فیلم سایت آموزش مذاکره همراه باشید.

 

 

 

 

یک نظر برای «تماشا و تحلیل فیلم 12 مرد خشمگین»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *