درس دوم، چرا باید مذاکره کرد؟

مقدمه

همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد. ما انسان ها همواره در حال مذاکره هستیم. از خرید یک کالا گرفته تا تعیین محل قرار دوستانه و….( حتی شاید خودمان آگاه نباشیم از مذاکرات روزانه زندگی). اگر بخواهیم. برای مرور مطالب گفته شده. یک تعریف ساده از مذاکره داشته باشیم.مذاکره یک هنر است. هنری که باعث حل مسئله می شود. و این مسئله می تواند از کوچکترین اتفاقات زندگی یک فرد تا بزرگترین مسائل مربوط به یک کشور باشد. در واقع مذاکره در تمامی جهات زندگی فردی و اجتماعی افراد جایگاه مخصوص به خودش را دارد. این هنر نیازمند داشتن خلاقیت منظم،هوشمند و برنامه ریزی شده است. و هنرمند واقعی در این زمینه کسی است. که بتواند راه حل مناسبی برای طرفین پیشنهاد دهد.

چرا باید مذاکره کرد؟

به طور خلاصه می توان بیان کرد که به دو دلیل می توان مذاکره کرد:

 1. برای ایجاد یک موقعیت و یا وضعیت جدید که هیچ کدام از طرفین به تنهایی نمی توانند آن را انجام دهند. مثل خرید و فروش یک کالا، حتما باید کسی وجود داشته باشد، که کالایی یا خدمتی برای فروش داشته باشد و نقش فروشنده را داشته باشد. و این کامل نیست مگر اینکه طرف دومی هم به عنوان خریدار کالا یا خدمت وجود داشته باشد. و در صورت نبود یکی از طرفین طرف مقابل نمی تواند این وضعیت جدید را انجام دهد.
 2. برای حل مسئله یا مناقشه میان طرفین. ممکن است بین دو نفر یا دو شرکت و یا حتی دو کشور مسئله ایی بوجود بیاید. که محل اختلاف باشد.با برگزاری جلسات و صحبت کردن در مورد مسئله و در واقع مذاکره کردن درباره آن می توان به یک دیدگاه مشترک رسید. حتی ممکن است. موضوع اختلاف بر سر یک مسئله نباشد. داستان همکاری برای پیشرفت باشد. مثل ادغام شدن دو شرکت برای بالا بردن کارایی هر دو طرف.
چرا باید مذاکره کرد؟
چرا باید مذاکره کرد؟

مذاکره هم مانند همه هنرها یک مهارت است. که باید آن را یاد گرفت. هنری بسیار گسترده که دارای ابعادی متفاوت در زمینه های علوم  سیاسی، روانشناسی، اقتصاد، ارتباطات، روابط نیروی کار، حقوق، جامعه شناسی و انسان شناسی است. و خیلی از افراد بدون داشتن مهارت کافی در زمینه مذاکره وارد می شوند. وشکست می خورند. چون قادر به تشخیص درست این موضوع نیستند. که الان در چه موقعیتی قرار دارند. و باید چه راهکاری را در پیش بگیرند.

با این مقدمه ای که خدمت شما بیان شد. دو موضوع مهمی که در ابتدای مذاکره و آموزش آنها را باید در نظر گرفت. و بسیار مهم هستند.  را برای شما بیان می کنیم. و در ادامه سلسله مقالاتی به صورت کاربردی  مذاکره و نکات آموزشی آن را برای شما بیان خواهیم کرد.

خصوصیات موقعیت مذاکره

در چه زمانهایی نیاز است که مذاکره داشته باشیم؟

آموزش مذاکره
در چه زمانهایی نیاز است که مذاکره داشته باشیم؟
 1. وقتی دو یا چند طرف بر سر یک موضوع باید به یک دیدگاه مشترک برسند.
 2. بین دو طرف تضاد منافع وجود داشته باشد. زمانی می رسد. که یک چیزی که یک طرف می خواهد لزوما همان چیزی نیست. که طرف مقابل به دنبال آن است. به همین دلیل افراد باید به دنبال راه حلی باشند. که هر دو طرف آن را قبول داشته باشد.
 3. گرفتن امتیاز بیشتر. زمانی که افراد از آن جهت به مذاکره می پردازند. که فکر می کنند. می توانند از طریق راه های اثر گذاری امتیازاتی بیشتر از آنچه که طرف مقابل داوطلبانه در اختیارشان میگذارد. کسب کنند.
 4. وقتی دو طرف یک مسئله علاقه مند هستند. با هم به توافق برسند. تا اینکه با هم جنگ داشته باشند. چون زمانی که نزاع پیش می آید. یا یک طرف تسلیم می شود. در برابر طرف مقابلش. یا اینکه برای همیشه قطع ارتباط می کند.
 5. وقتی مذاکره می کنیم. که انتظار داریم. بده بستانی انجام بپذیرد. ( از طرف مقابل در قبال دادن امتیازاتی، امتیاز بگیریم). در واقع مذاکره خلاقانه ی واقعی الزاما نیازمند سازش نیست. بلکه طرفین در این مذاکره راه حلی می یابند. که اهداف همه ی طرف ها را برآورده کند.
 6. مذاکره موفقیت آمیز با مدیریت عوامل ملموس و نا ملموس

 

مدیریت عوامل ملموس و نا ملموس
مدیریت عوامل ملموس و نا ملموس

 

 

چه زمان ها و موقعیت هایی نباید وارد مذاکره شد؟

آموزش مذاکره
چه زمان ها و موقعیت هایی نباید وارد مذاکره شد؟
 1. زمانی که می دانید. اگر وارد مذاکره شوید. ممکن است در مذاکره شکست بخورید. پس به دنبال راه حلی دیگر غیر از مذاکره برای حل مسئله خود باشید.
 2. وقتی که فروش کالای خوبی دارید.اصلا نیازی به مذاکره در زمینه ی فروش نارید. حتی می توانید به جای مذاکره قیمت کالای خود را بالا ببرید.
 3. وقتی که طرف مقابل شما درخواست های غیر اخلاقی و نا مناسب دارد. مذاکره نکنید. چون زمانی که شخصیت و اعتبار شما به خطر بیفتد. در بلند مدت این شما هستید. که بازنده واقعی مذاکره خواهید بود.
 4. وقتی مذاکره کردن برای شما سودی ندارد. و چیزی نصیبتان نمی شود. مذاکره نکنید.
 5. وقتی برای انجام مذاکره زمان کافی در اختیار ندارید. مذاکره نکنید. چون کمبود وقت به ضرر شما عمل خواهد کرد. و امکان اشتباه کردن شما بسیار زیاد است. زیرا زمانیکه تحت فشار هستید.نسبت به موقعیت های دیگر، دستاورد های کمتری خواهید داشت.
 6. وقتی که رفتار طرف مقابل شما همرا با سوء نیت همراه است. مذاکره نکنید. یا آن را متوقف کنید. چون اعتماد کردن در این زمان اصلا درست نیست. حتی به توافقات انجام شده هم نمی توان زیاد اعتماد داشت.
 7. وقتی باصبر کردن در انجام مذاکره، شما نتایج و دستاورد های بهتر خواهید داشت. مذاکره را به تعویق بیندازید.
 8. زمانیکه آمادگی کافی برای انجام مذاکره ندارید. وارد مذاکره نشوید. چون احتمال شکست خوردن در این مذاکرات زیاد است.

تمامی موارد گفته شده برای زمان هایی است. که شما باید وارد مذاکره شوید. و یا از انجام مذاکره اجتناب کنید. همه به موقعیت شناسی شما و داشتن اطلاعات دقیق و بسیاری از فاکتورهای دیگر بستگی دارد. در ادامه با آموزش مذاکره همراه باشید. تا به بررسی این موارد بپردازیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *