تماشا و تحلیل فیلم سگ را بجنبان

” سگ را بجنبان” یا “Wag the Dog ” یکی از فیلم های جالب و پر از نکات آموزشی است. این فیلم به شکلی زیبا داستان فریب افکار عمومی در روزهای متهی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را توسط رسانه ها به تصویر می کشد. سگ را بجنبان فیلمی در ژانر کمدی سیاه ساخته “بری لوینسون” در سال 1997 است.  سازنده گان این فیلم معتقدند. که باید این فیلم را با دیدی عمیق نگاه کرد.  فیلم با سوالی جالب شروع میشود:

  • می دانید چرا سگ دم را می جنباند؟
  • چون سگ از دم باهوش تر است.
  • اگر دم باهوش تر بود، دم سگ را می جنباند.

خلاصه فیلم

گروهی از دختران پیشاهنگ به کاخ ریاست جمهوری آمریکا می روند. تا مهمان رئیس جمهور باشند. یکی از این دختران شگفت زده ی تابلوی فرانکلین می شود. و با پرزیدنت به پشت دفتر ریاست جمهوری می رود. 11 روز مانده به انتخابات داستان این رسوایی اخلاقی آقای رئیس جمهور، توسط رقیب او رسانه ای می شود. و حالا مشاوران ارشد پرزیدنت برای جمع کردن این رسوایی اخلاقی دور هم جمع می شوند. راه کار های متفاوتی بررسی می شود. در این بین تصمیم گرفته می شود. تا با فریب افکار عمومی از طریق همان رسانه این موضوع حل شود. برای این کار یکی از معروفترین تهیه کننده گان هالیود استخدام می شود. تا با ساختن فیلم از داستان های غیر واقعی افکار عمومی مردم را فریب دهند. و داستان اصلی فیلم از همین جا آغاز می شود.

تماشای فیلم ” سگ را بجنبان ” یا “Wag the dog”

 

تحلیل فیلم

سگ را بجنبان روایتی است. واقعی از تاثیر رسانه ها بر افکار عمومی مردم به خصوص در زمان انتخابات. این که به چه شکل با نشان دادن داستان های غیر واقعی به مردم، باعث تاثیر مستقیم بر آرا و عقاید آن ها می شوند. در این فیلم آنها همان سگی هستند. که اختیار عقل و احساس مردم را که به دم سگ تشبیه شده می جنبانند. نکته ی مهم و قابل توجه در این مورد ، توجه زیاد مردم به اخبار رسانه ها به خصوص تلویزیون است. پذیرش بدون چون و چرا و اعتماد کاملی که به اخبار توسط مردم وجود دارد. در واقع عامل و برگ برنده برای سیاستمداران است. که به راحتی بتوانند افکار عمومی را فریب دهند.

از نکات جالب فیلم که باید به آن دقت زیاد کرد. داستان سازی غیر واقعی و دروغی است. که در سراسر فیلم اتفاق می افتد. اینقدر این داستان سازی با باور است. که حتی خود روایت کننده گان این دروغ ها هم آن را به راحتی می پذیرند. نکته بعد هنر متقاعد سازی دو شخصیت اصلی فیلم است. که با تبحر کامل در جاهایی که به بن بست می خورند. به راحتی خود را از مخمصه رها می کنند. شاخص ترین آن جاییست. که مشاور ارشد به همراه دستیارش توسط CIA بازداشت می شوند. اما با هنر مذاکره و متقاعد سازی به راحتی از خطر واقعی رها می شوند.

بازگشت پیروزمندانه یک قهرمان به خانه

سگ را بجنبان
سگ را بجنبان

باز گشت قهرمان به خانه، قهرمانی که براساس داستان دروغین بوجود آمده. برگ برنده رئیس جمهمور می شود. برای پیروزی در انتخابات اما چطور؟ بعد از استفاده از احساسات مردم درباره سرباز اسیر حالا رئیس جمهور به مردم قول می دهد. که تمام تلاش خود را به کار برد. تا سرباز یا همان قهرمان را به آغوش خانواده اش برگرداند. و موفق به این کار می شود. اما تاریخ بازگشت قهرمان درست یک روز بعد از انتخابات است. یعنی زمانی که مردم به خاطر مثلا تلاش های آقای رئیس جمهور خوشحالند. و به او مجددا رای میدهند. در واقع قرار است. بازگشت قهرمان به خانه با جشن پیروزی در انتخابات با هم برگزار شود. و این یکی از ترفندهای مهم در این فیلم برای پیروزی در انتخابات است.

حتما یه راهی وجود داره

نکته جالب دیگری که در این فیلم وجود دارد. نماد سازی است. نماد “کفش کهنه” که برای احساسی کردن داستان سرباز اسیر است.کاری که بعد از نمایش از تلویزیون تمام مردم شهر از روی احساس آن را انجام دادند. و اوج داستان استفاده کامل از جنازه سرباز وقتی به صورتی اتفاقی در مسیر کشته شد. و تبدیل آن به یک اسطوره برای مردم. این نشان دهنده اینست. که حتی در زمانی که فکر می کنیم همه چیز تمام شده است. حتما باز هم راهی وجود دارد. فقط باید به درستی به ماجرا نگریست. البته به دور احساس. تا به راه حلی رسید. چون ” حتما یه راهی وجود داره” .فقط باید اندیشید. وبا یک دید جدید به داستان پیش آمده نگاه کرد.حتی در بدترین شرایط ممکن……….

یکی از بهترین راه کار های آموزش تماشای فیلم و دیدن نکات آموزشی در قالب داستان است. سایت آموزش مذاکره در نظر دارد. به صورت هفتگی یک فیلم جالب و آموزشی را به همراهان خود معرفی کند. همچنین شما می توانید فیلم پل جاسوسان، کشتی ربایی و 12 مرد خشمگین را به صورت آنلاین در سایت تماشا کنید. و تحلیل و نکات مهم آموزشی فیلم ها را هم مطالعه کنید.

با آموزش مذاکره همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *