ایجاد انگیزه

در مقاله مقدمه که عوامل مهم و موثر در بهبود مدیریت و عملکرد فردی را بیان کردیم.  مهارت اول که سلامت فکر بیان شد. برای شما مخاطبان گرامی سایت آموزش مذاکره گفتیم. که سلامت فکر با ایجاد حس خوب در زندگی و داشتن انگیزه عالی در زندگی افراد بوجود می آید. در مقاله ای جداگانه حس خوب درونی و عوامل مهم آن را برای شما بیان کردیم. در ادامه قصد داریم در مورد داشتن انگیزه عالی در زندگی و راه های ایجاد آن برای شما مواردی را بیان کنیم.

آیا تا به حال به این سوال فکر کردید که انگیزه چیست؟ و یا اینکه آیا می توان انگیزه را ایجاد کرد؟ و روش های ایجاد انگیزه چیست؟  آیا انگیزه درونی است یا بیرونی؟ این سوالات و سوالاتی شبیه به این موارد ممکن است برای شما پیش آمده باشد. در ادامه سعی میکنیم به این سوالات پاسخ دهیم. و به بررسی راهکار های عملی برای ایجاد انگیزه بپردازیم.

انگیزه درونی و بیرونی
“انگیزه چیست؟”

انگیزه چیست؟

انگیزه یا انگیزش، به فرآیندهایی مربوط می شود. که به رفتار ما نیرو و جهت می دهد. و این فرآیند ها شامل نیاز های یک فرد، شناختی که فرد از خود و محیط اطراف خود دارد ، هیجانها و رویدادها یا اتفاقات بیرونی است.

 • نیازها به شرایط درونی یک فرد مربوط می شود. که برای ادامه حیات خود و رشد و سلامتی لازم و ضروری است.
 • شناخت ها به عقیده فرد، باورهای او، مواردی که در ذهنش میگذرد و انتظاراتی که از خودش دارد، وابسته است. و در واقع همه این موارد به نوع تفکر شخص برمی گردد.
 • هیجان ها، به صورت پدیده های ذهنی، زیستی، هدفمند و اجتماعی و چند بعدی هستند. (ایزارد،1993)
 • رویدادهای بیرونی عواملی تشویق کننده هستند که باعث می شوند رفتار فرد به سمت رویداد مورد نظر نیرومندتر شود. و در واقع با قدرت بیشتری به کار خود ادامه دهد

انگیزه درونی است یا بیرونی؟

انگیزه هم به صورت درونی و هم به صورت بیرونی وجود دارد. و هر کدام از این موارد مولفه های مربوط به خودشان را دارند. در واقع با شناخت خوب و کامل این دو نوع انگیزه امکان کنترل و مدیریت رفتارهای خود را بیشتر خواهید داشت. و مسیر رسیدن به رویاها و آرزوها و اهداف هموارتر خواهد شد.

انگیزه درونی 

این انگیزه به رضایت درونی فرد از خودش برمی گردد. وقتی در اثر انجام یک کار یا داشتن یک هدف خوب و عالی، حس خوب درونی برای شخص ایجاد می شود. می تواند یکی از عواملی باشد، که باعث شود فرد با سرعت و شدت و نیروی بیشتری به سمت اهداف و کارهای خود گام بردارد. به زبان ساده تر فرد شوق و شور و نشاط بیشتری برای رسیدن به هدف های والای خود دارد. و وقتی فرد تا این اندازه قدرتمند باشد. تقریبا هیچ نیازی به انگیزه های بیرونی ندارد. و شانس موفقیت در کارها و رسیدن به بهترین عملکرد بسیار زیاد است.

انگیزه بیرونی

انگیزه بیرونی در واقع همان نیروها و عواملی هستند که در اطراف یک فرد وجود دارند. و این نیروها کمک می کنند. که فرد در جهت اهداف و کارهای خود گام بردارد. البته این نیروها هم می توانند در ظاهر پاداش برای انجام کار و یا تنبیه و مجازات در جهت تنبلی و انجام ندادن کارها ظاهر شوند. به زبان ساده تر، شوق گرفتن پاداش یا ترس از تنبیه شدن برای یک فرد می تواند نیروی محرکه باشد. مثلا برنده شدن در یک مسابقه و گرفتن جایزه خصوصا جایزه نفر اول عاملی است که تمامی افراد شرکت کننده در مسابقه تلاش می کنند. که به این جایزه دست پیدا کنند. یا گاهی اوقات دانش آموزان برای تنبیه و مجازات نشدن تکالیف و وظایف خود را انجام می دهند.

آیا می توان انگیزه را ایجاد کرد؟

و سوال مهمی که الان شاید برای شما بوجود آمده باشد اینست که آیا می توان انگیزه را ایجاد کرد؟ پاسخ این سوال اینست که” بله “، می توان انگیزه را ایجاد کرد. و این کار هم مانند تمام چیزهایی که در این دنیا وجود دارد قواعد و قوانین خاص خودش را دارد. نکته ی مهمی که در اینجا اهمیت دارد. اینست که موفق ترین افراد دنیا همیشه در حال ایجاد انگیزه های خوب و عالی در جهت رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده خود هستند.

آقای زیگ زیگلار از برترین فروشندگان و مربی حرفه ای انگیزشی آمریکا داستانی جالب در زمینه انگیزه دارند. روزی مردی به ایشان می گویند که ” شما سخنرانان مردم را تهییج می کنید. اما با رفتن شما و یا اتمام کارگاه و همایش انگیزه ها از بین می رود. این هیجان و انگیزه دائمی نیست. و فرد باید دوباره آن را در خود ایجاد کند. آقای زیگ در پاسخ به این مرد جوابی جالب می دهند. ” حمام کردن هم به این گونه است. یعنی اگر بخواهیم تمیز و پاکیزه باشیم. بهتر است هر روز دوش بگیریم. ”

پس انگیزه را حتما و حتما  باید در خودتان ایجاد کنید.

مدیری بهبود فردی
“بله، تو میتونی”

روش های ایجاد انگیزه

برای ایجاد انگیزه راه ها و روش های متفاوتی پیشنهاد شده است. البته که بعضی از انگیزه ها بیرونی هستند. اما مهمترین و اساسی ترین انگیزه ها درونی هستند. و از درون فرد سرچشمه می گیرند. پس با تلاش و صبر واستواری در راه موفقیت و بهبود عملکرد فردی می توان به خیلی از موارد رسید. ما برای شما مخاطبان گرامی سایت آموزش مذاکره پیشنهادتی داریم. که هر کس با توجه به نوع هدف و توانایی های خود می تواند آن ها را انتخاب کند. و در انجامشان تلاش کند.

 • در هنگام بیداری از خواب چند سوال مهم و روحیه بخش از خود بپرسید.
 • میزان پیشرفت خودتان را مرتب بررسی کنید
 • همیشه خودتان را با خودتان مقایسه کنید نه با دیگران
 • در مورد کاری که میخواهید انجام دهید. ابتدا بررسی کامل را انجام دهید.
 • تلاش کنید همیشه با دید مثبت به زندگی خود و مسائل پیش آمده نگاه کنید.
 • ثابت قدم بودن در راه رسیدن به اهداف خود را حتما تمرین کنید. البته گاهی انعطاف پذیری در راه رسیدن به اهداف هم لازم است.
 • در زندگی خود خلاقیت داشته باشید. خلاقیت هم یک مهارت است که می توان آن را فرا گرفت.
 • و بسیاری موارد دیگر که در مقالات آینده به صورت مفصل برای شما بیان خواهد شد.

تمام تلاش سایت آموزش مذاکره اینست که راهکارهایی عملی و واقعی در جهت رسیدن به بهترین مدیریت عملکرد و بهبود فردی را برای شما مخاطبان گرامی سایت آموزش مذاکره داشته داشته باشد. و طی سلسله مقالاتی این موارد را برای شما بیان می کنیم. تا در نهایت این قطعات کنار همدیگر قرار گرفته و پازلی زیبا را بوجود آورد.

با آموزش مذاکره همراه باشید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *